Maaşlı Çalışmak yada Kendi İşinde Çalışmak??

Eğitim düzeyi ve entelektüel yetenekleri belirli seviyeye ulaşmış her profesyonel çalışanın, eğer birazda kendi işinin patronu olma hayali varsa aklında hep aynı soru olur. Maaşlı çalışmak veya kendi işinde çalışmak?

Bu sorunun tek bir doğru cevabı yoktur, kişiye, zamana ve mekâna göre değişir, çoğu zaman insan ne kadar tavsiye alırsa alsın, ‘gut feeling’ denilen içsesine kulak verir. Ekim Nazım Kaya, dün bize kısaca bu ikilemden ve karşılıklı olarak fırsat maliyetinden kısaca bahsetti. Girişimcilik denen güdünün nasıl ortaya çıktığını ve nasıl bir seyir izlediğinden, karşısında ise maaşlı olarak çalışarak elde edilecek hayat çizgisini açıkladı. Tabi ki dediğim gibi, tek bir doğru yok, ama yaşanmış ve gözlemlenmiş tecrübeler var.

Kendisi birçok internet sitesi kurmuş, kimisinde başarılı olmuş bazılarında ise umduğunu bulamamış, kendi tabiriyle girişimciliğin ölüm vadisinde dolaşmış ve su üstüne çıkmayı başarmış bir kişidir. Yaptığım işler eğer başka insanların hayatlarını olumlu olarak etkiliyorsa ben mutluyumdur diyecek kadarda özverilidir.

Çalışmakta olan son projesi olan botega.com, sanal müşteri temsilciliği kavramına alt yapı sağlamakta ve gerek kelime gerekse duygu analizleri vasıtasıyla müşterinin sorularını veritabanında bulunan soruların ile eşleştirmekte ve bu doğrultuda en uygun olan cevabı vermektedir. Bu şekilde hizmet verdiği firmalara toplam olarak 12 milyon dakika ve önemli eğitim maliyetleri kazandırmıştır.

Girişimcilikten bahsederken özellikle duygusal olarak yaşanacak çalkantıların sıklığından bahsediyor. Fikriniz ne kadar işlevsel olsa dahi bu gibi çalkantıların yaşanması kaçınılmazıdır. Yemeksepeti ve gittigidiyor gibi firma patronları dahi bu duyguları yaşadıklarını itiraf etmektedirler. Yeni bir işletmede ilk 3 senenin zorluğu ve önemi burada da karşımıza çıkıyor. Bilindiği gibi yeni işletmelerin %80’i ilk 3 sene içerisinde ölüm vadisinde kaybolmaktadır.

Girişimciliğin bir diğeri önemi de küresel ekonomide hareketliliği sağlamasıdır. Amerikan ekonomisinin %45’lik kısmı bu firmalar tarafından kontrol edilmektedir. Günümüzde istihdam edilen her 3 kişiden biri yine bu firmalar tarafından işe alınmaktadır.

 İşin sonunda o ilk adımı atmak ve yeni bir mücadeleye başlamak kişinin kendi kararıdır. Bundan sonrası birazda felsefidir, to be or not be.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s