indirdik.com ziyareti

Bundan sonraki diğer ziyaret yazıları gibi bu yazıda özellikle strategic e-marketing hocam olan Burak Büyükdemir’e itafen yazılmıştır. Buyurun kısaca 03.05.2011 tarihinde Executive MBA sınıfımızı ziyaret eden indirdik.com kurucusu Mustafa Acet’ten ve sitenin kuruluş hikâyesinden bahsedelim.

Tam olarak bu yazıların içeriği bize açıkça belirtilmemiş olmakla beraber, elimizden geldiğince o gün konuşmacıda neler gördüğümüzü yazarsak yeterli olacaktır diye düşünüyorum.

Klasik bir Türk genci olarak yola çıkan, aile talepleri, çevreyi memnun etme gibi sebeplerden dolayı önce inşaat mühendisliği ardından  harita mühendisliği okumaya başlayan Mustafa Acet, kendini farklılaştırma çabası ve girişimcilik isteği sebebiyle kişisel ilgi alanları ve yeteneklerini bir araya harmanlayarak para kazanabileceği bir iş modeli üzerinde düşünmeye başlamıştır. Bu dönemde internetin yeni yeni hızlanması ve kullanım alanlarının artması Mustafa Bey’in bu doğrultuda bir iş yapma iştahını artırır ve cesaretini toplayarak Mecidiyeköy’de küçük bir ofis kiralar ve “MNB Ajans”ı kurar. Mustafa ne zaman büyüyeceksin sorusu bu ajansa ismini vermiştir. Ajans bünyesinde 2 sene faaliyet gösterdikten ve bu süreçte Altın Örümcek Ödüllü bir proje dâhil olmak üzere birçok farklı işe imza atan Mustafa Acet, her gün tek ürün modeli ile satış yapan Amerika merkezli woot.com sitesinden esinlenerek bendeistiyorum.com sitesini hayata geçirir. Amaç insanları her gün farklı tek bir ürünle buluşturarak fiyat avantajı sağlamak ve satışlar üzerinden kar etmektir. İlk gününde dahi satış yapabilen bu yeni oluşum, o dönemde ileri için başarı ve yüksek gelir vaat etmektedir. Tek kişi ve tek bir adet satışla başlayan yolculuk bugün gittigidiyor.com ortaklığı desteğiyle 15 kişilik bir ekip istihdam eden, 350m2 kapalı alanda faaliyet gösteren ve günlük satış rakamları 5000 seviyesinden seyreden bir anonim şirket haline dönüşmüştür.

Mevcut durumda 80.000 kayıtlı üye, 250.000 bülten takipçisi ve 67.000 facebook üyesi bulunan firma her geçen gün pastadaki payını büyütmekte ve kendisini tedarikçi olarak konumlandırmaya çalışmaktadır. Kuruluş aşamasında yeni ürünleri gece 12.00’da tanıtan site bu geleneği bozmuş ve yeni ürünlerini öğlen saat 12.00’de vitrine çıkartarak 24 saat içerisinde eski sistemine göre daha verimli satışlar yapmayı başarmıştır.

Satın alınan ürünleri iki işgünü içerisinde kargoya teslim etme garantisi veren firma, UPS ve Yurtiçi olmak üzere iki farklı kargo seçimi sunmaktadır. Ücretler 4 TL ve 3,5 TL olarak değişmekte ve 9 adet ürüne kadar sabit kalmaktadır.

Peki, gelelim o zaman bu işin başlangıç noktasındaki en büyük sıkıntıya. Birinci olarak tedarikçileri ikna ederek fiyatları arzulanan seviyelere çekmek en büyük sıkıntı olmuştur diyebiliriz. Karşılarında genç bir çocuğu gören esnaf ilk etapta anlatılan bu internetten toplu satış fikrine pek sıcak bakmış olmasa gerek. Bu zinciri kırmak ve bu fikrin çalışmasını sağlamak tabii ki kurucuların üstün gayret, heves ve çalışmalarından kaynaklanmaktadır. İkinci konu ise internetten satış güvenliği konusu olarak görülüyor ancak bu konu zamanla ve internetin tanınması ve yaygınlaşması, güvenlik sistemlerinin gelişmesi ve insanların sisteme ayak uydurmaları ile erozyona uğramıştır.

Yeniden konumlandırma konusu da bu firmayla alakalı olarak ilgimizi çekecek gibi gözüküyor. İndirdik.com ithalat pazarının teklif ettiği cazip fiyatlar ve yüksek kar marjları karşısında dayanamayarak ithal ürün getirmeye ve bu ürünleri belirli bir stok maliyetine katlanarak ta olsa depolamaya başlamıştır. Bu durumda önümüzdeki dönemde indirdik.com kendisini tedarikçi olarak konumlandırabilecek ve sadece bir internet platformu olmaktan çıkabilecektir. Bugün dahi D&R gibi firmalara belirli ürünlerin toptan satışını gerçekleştirmektedirler.

Uzun lafın kısası indirdik.com firması kurucusunun yoğun azmi, çalışması ve hevesi sonucunda kurulmuş, güzel bir büyüme trendi yakalamış, 2010 yılında arkasında gittigidiyor.com gücünü alarak önümüzdeki dönem için büyük pazar payı ve karlılık vaat eden kurumsal bir firmaya dönüşmektedir. Bu yolda emeği olanların hepsine başarılar diler, Mustafa Acet’e bizimle beraber olarak hikâyesini anlattığı için teşekkür ederiz.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s